Fot. Jakub Pawłowski Fot. Jakub Pawłowski

TEL AWIW - JAFA: NA PODKARPACKA ZIMĘ

OD KILKU MIESIĘCY Z PODRZESZOWSKIEGO LOTNISKA W JASIONCE MOŻNA DWA RAZY W TYGODNIU ODBYĆ LOT DO TEL AWIWU-JAFY, STOLICY IZRAELA. W CIĄGU PRZESZŁO 4 GODZIN JESTEŚMY NA LOTNISKU BEN GURIONA, SKĄD DOSTAĆ SIĘ MOŻEMY W DOWOLNĄ CZĘŚĆ IZRAELA. PROPONUJEMY JEDNAK ZOSTAĆ W SAMYM TEL AWIWIE-JAFIE, GDYŻ TO PONAD 400-TYSIĘCZNE MIASTO OFERUJE NAM WIELE ATRAKCJI. GŁÓWNĄ JEST TO, ŻE MIASTO LEŻY NAD SAMYM MORZEM ŚRÓDZIEMNYM, WIĘC JUŻ TA INFORMACJA POWINNA BYĆ DLA NAS WIELCE OBIECUJĄCA.

 

t5

Tel Awiw-Jafa jest bardzo rozległym i nowoczesnym miastem, którego główne arterie orientowane są w kierunku północ-południe, zgodnie z linią brzegową morza. Jest to miasto stołeczne powstałego w 1948 r. Izraela, siedziba władz, głównych urzędów państwowych, ambasad, instytucji gospodarczych, kulturalnych, muzeów, port morski, a także miasto najlepszych hoteli o najwyższym standardzie światowym. Jest to jedno z najliczniej odwiedzanych miast w Izraelu, choć nie najbardziej. Istotą tego miasta jest to, że tu znajduje się główny port lotniczy, skąd rozjeżdżają się w różne regiony Izraela liczne grupy turystów z całego świata. Z Tel Awiwu-Jafy można dostać się do Jerozolimy, Betlejem, nad Morze Martwe, do Petry i Jerycha w Jordanii, dalej na północ do Hajfy i Nazaretu. Izrael jest jedną wielką promenadą turystyczną, gdzie można naprawdę dobrze spędzić wolny czas. Co jednak robić w Tel Awiwie-Jafie kiedy przyjdzie nam być tam w zimie lub tuż przed okresem zimowym w Polsce i to jeszcze przez tak krótki czas, jak np. 5 dni? To jest rzecz oczywista: cieszyć się nowym miejscem!

t2

TEL AWIW - JAFA – WIELOKULTUROWE MIASTO

Tel Awiw-Jafa to przede wszystkim dwa miasta: miasto żydowskie i miasto arabskie. Tel Awiw to część żydowska, z kolei Jafa – arabska. To w izraelskim Tel Awiwie mieszczą się wszystkie najważniejsze i najbardziej nowoczesne rozwiązania, jak np. budynki pokroju biurowców, infrastruktury budynków rządowych, ambasady wszystkich państw, z którymi Izrael utrzymuje stosunki dyplomatyczne, ponadto tam znajdują się największe muzea, filharmonie, teatry i centra handlowe. W Jafie natomiast mierzymy się z częścią miasta bynajmniej nie spokojną, bo również żyjącą w swoim, z reguły szybkim, tempie, ale z inną kulturą. Tą kulturą jest szeroko pojęta kultura arabska, która sama w sobie dzieli się na różne odłamy, np. zgodnie z podziałem na państwa. W Jafie są dzielnice, np. dzielnica jemeńska, irańska, iracka czy saudyjska. W każdej z nich słyszymy różne dialekty języka arabskiego, które możliwe są do rozróżnienia tylko przez tego, który zna i potrafi wychwycić niuanse w arabskim. W dzielnicach tych spotkać można wiele restauracji, w których poddać się możemy odrębnej podróży, której głównym motywem będą kulinaria. To tam zjeść możemy najprawdziwszy kebab ze stuprocentowej baraniny, serwowanej na kilka, jeśli nie na kilkanaście sposobów. Wszystko to podawane z niesamowicie aromatycznymi sałatkami, dipami, humusami na kilka sposobów i lokalnym winem domowym, bo wbrew opinii wielu, wina z izraelskich winnic nie dość, że są dostępne we wszystkich znanych gatunkach, to są naprawdę smaczne. W części żydowskiej również nie powinniśmy narzekać. Tu z kolei zmierzyć się możemy z kulinariami dość bliskimi nam, bo przecież kuchnia żydowska miała wpływ na kuchnię polską. Dodatkowo, i upatrywać to należy jako swoistą ciekawostkę, w Izraelu popularna jest kuchnia rosyjska, bo też Rosjanie są najliczniejszą mniejszością narodową w tym kraju. Jeśli idzie o kuchnię żydowską, panuje tu wszechobecny humus podawany w wielu odmianach, poza tym koszerne potrawy. Warte polecenia są izraelskie sery, ponadto chałwa i bakalie. W Izraelu każdy opis znajdziemy w trzech, a nawet w czterech językach: hebrajskim, arabskim, rosyjskim oraz jako dodatek zawsze w transkrypcji na alfabet łaciński? Jest to bardzo przydatne.

t3

FLORA

Jak już zostało wspomniane, Tel Awiw-Jafa leży nad samym Morzem Śródziemnym, we wschodniej części jego basenu. Sam Izrael jest stosunkowo małym krajem, a zdecydowana jego część to pustynia, dlatego wszystkie najważniejsze ośrodki miejskie i cała krajowa infrastruktura drogowa mieści się w zachodniej jego części i orientowana jest w kierunku północ-południe. Sam Tel Awiw-Jafa to aglomeracja kilku miast, które zamieszkują blisko 2 miliony mieszkańców. Główna arteria miejska również biegnie wzdłuż wybrzeża. Przepiękne plaże, cyple i skałki, o które w widowiskowy sposób rozbijają się morskie fale, to zdecydowany atut tego miasta. Należy pamiętać, że w sezonie grudniowym, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia temperatura oscyluje wokół 20 stopni Celsjusza, ale z dnia na dzień może spaść nawet do kilku stopni i przepiękna, słoneczna pogoda przemienić się może w deszcz o monsunowej sile. Tak wygląda zima w Izraelu, lecz różni się ona w zależności od tego, w którym rejonie kraju jesteśmy. O tej porze roku w Izraelu, a szczególnie w Tel Awiwie-Jafie, nie obejdziemy się bez kurtki przeciwdeszczowej. Dla pocieszenia warto dodać, że palmy rosną tam na porządku dziennym, ponadto kaktusy, a także, ku uciesze środkowo-wschodnich Europejczyków, dorodne już cytryny, limonki, mandarynki, pomarańcze, granaty, grejpfruty i awokado.

t4

TEL AWIW - JAFA DLA RZESZOWA NA WYCIĄGNIECIE RĘKI

Dystans ponad 3500 km, jaki dzieli Rzeszów i Tel Awiw-Jafę, jest do pokonania drogą lotniczą w 4 godziny. W Izraelu doliczamy godzinę do przodu. Podróż zupełnie nie przeszkadza w szybkim zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu. Jeśli uda nam się znaleźć przystań w obszernej bazie noclegowej tuż przy plaży, to jesteśmy w domu. W Izraelu obowiązują szekle, których równowartość to polska złotówka. Niestety, mówiąc wprost, miasto stołeczne nie należy do najtańszych. Nie pomylimy się wcale, planując budżet na tę eskapadę, jeśli przygotujemy dwukrotność lub trzykrotność swoich wydatków w Polsce. Jest na to jednak sposób. Koniecznie trzeba się wybrać na targowiska, które z kulturowego punktu widzenia, są szczególnie warte polecenia.

JAKUB PAWŁOWSKI

Więcej w tej kategorii: « INDIE EXPRESS! PIĘKNY RZYM »
Powrót na górę