Fot. Archiwum dr Ewy Mikuły Fot. Archiwum dr Ewy Mikuły

Z WIZYTĄ U DERMATOLOGA

TO NIEPRAWDA, ŻE WIOSNĄ NA WIZYTĘ U LEKARZA MEDYCYNY ESTETYCZNEJ CZY DERMATOLOGA JEST JUŻ ZA PÓŹNO. WIOSNA TO CZAS, KIEDY MOŻNA, A NAWET POWINNO SIĘ ZADBAĆ O ZDROWIE I WYGLĄD SKÓRY. WŁAŚNIE TERAZ WARTO LECZYĆ PRZEBARWIENIA, TRĄDZIK CZY CHOCIAŻBY USUWAĆ NIECHCIANE OWŁOSIENIE. ODMŁADZAJĄCE PEELINGI I MEZOTERAPIA TEŻ SĄ JAK NAJBARDZIEJ DOZWOLONE O TEJ PORZE ROKU. JAKIE ZABIEGI SĄ WSKAZANE O TEJ PORZE ROKU, A KTÓRYCH NALEŻY UNIKAĆ? ODPOWIADA DR EWA MIKUŁA.

 

Co możemy zrobić z przebarwieniami skoro niemal codziennie świeci słońce, które je wywołuje?
Przebarwienia w okolicach odsłoniętych a szczególnie na twarzy, bywają prawdziwą zmorą dla pacjentów. Zimą nieco bledną, aby w całej krasie ukazać się wraz z pierwszym słońcem i nasilać w ciągu lata. Systematyczne i cierpliwe leczenie przebarwień pod kontrolą lekarza medycyny estetycznej trwa ok. 3 lata. Zawsze obowiązuje rygorystyczne stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, czyli 2-3 razy dziennie. Takie leczenie to połączenie zabiegów laserowych, peelingów chemicznych i substancji leczniczych zaplanowanych przez lekarza.


W jaki sposób można o tej porze leczyć trądzik? Czy trzeba zrezygnować z doustnej kuracji witaminą, a może w ogóle przerwać leczenie?
Leczenie trądziku kontynuujemy latem. Niestety u większości pacjentów słońce jest czynnikiem zaostrzającym, przejściowo opalona skóra maskuje nieco wykwity trądzikowe. Część leków zewnętrznych mocno złuszczających musimy odstawić w lecie i zastąpić je innymi, mniej drażniącymi, aby uniknąć przebarwień pozapalnych. Jeżeli chodzi o doustne pochodne witaminy A to ja kontynuuję latem to leczenie, w miarę możliwości redukuję dawkę i zalecam ochronę przeciwsłoneczną.

Wiotkość skóry wymaga zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej. Które z nich są o tej porze dozwolone?
Większość zabiegów stymulujących, przeciwdziałających starzeniu, nawilżających - jak najbardziej można stosować przez cały rok. Lubię zalecać botoks przed wakacjami, bo wtedy rozluźniając mimikę unikamy marszczenia przy ataku promieni słonecznych. Zabiegi z mezoterapii, delikatne podanie kwasu hialuronowego tzw hydrobalans czy hydrolift nawilży skórę, wypełni bruzdy i pobudzi do produkcji kolagenu.

A czy depilacja owłosienia naprawdę jest jeszcze teraz dozwolona?
Co do depilacji, to jest to ostatni moment by się na nią zdecydować, ponieważ zabiegi te muszą zostać niestety przerwane na okres letni ze względu na ryzyko przebarwień.

Czego na pewno nie wolno nam robić od dziś do końca lata?
Na pewno zabiegi w okolicach odsłoniętych, związane z dużym stanem zapalnym i złuszczaniem naskórka oraz zamykanie naczynek na twarzy nie lubią ekspozycji słonecznej. Warto jednak omówić szczegółowo bezpieczeństwo oraz zalecenia pozabiegowe ze swoim lekarzem. Wszystko zależy od leczonej okolicy ciała np. zabiegi na skórze brzucha laserem frakcyjnym można wykonać jeśli nie opalamy tej części ciała. Oczywiście dwa dni przed urlopem czy wyjazdem nie wykonujemy bardziej inwazyjnych zabiegów ze względu na ewentualne zasinienia i ślady, czy konieczność regeneracji skóry.

Gabinet Dermatologii
i Medycyny Estetycznej - Ewa Mikuła

ul. Zygmuntowska 12/3
35-030 Rzeszów, tel.: 600 829 186
www.dermatolog-mikula.pl

 

Powrót na górę