ARTYZM W GABINECIE DENTYSTYCZNYM

Żyjemy w XXI wieku. Nie interesuje nas przysłowiowe "załatanie dziury w zębie". Bardzo ważna jest jakość tych działań: trwałość, funkcjonalność i estetyka. Tu pojawia się miejsce na to, aby nasz stomatolog wykazał się poza znajomością swojego fachu, poczuciem piękna i zmysłem artystycznym. O tym jak dużą wagę przywiązujemy do piękna świadczy fakt niezwykle dynamicznego rozwoju nowej dziedziny w stomatologii, tj. stomatologii estetycznej. Po wyjściu z gabinetu dentystycznego widzimy pięknie „zreperowany” uśmiech, bo dentysta idealnie zrobił wypełnienie lub zamontował przepiękne licówki.

Gorzej jest gdy efekt nas rozczarowuje. Gdy nasz „nowy uśmiech” wcale nam się nie podoba. Co z tego, że mamy zęby bardzo dobrze przeleczone, ustawione w łuku przez ortodontę, czy wszczepione z sukcesem implanty, jeżeli efekt estetyczny nas w pełni nie zadowala? Dlatego tak ważne jest postawienie przysłowiowej kropki nad „i”. Lekarz zajmujący się stomatologia estetyczną ma do dyspozycji wiele narzędzi. Począwszy od linii orientacyjnych, pozwalających wyznaczyć długość i szerokość zębów, poprzez skomplikowane systemy artykulacyjne, a skończywszy na wszechobecnych „boskich proporcjach”. Nie wszyscy wiedzą, że zasada złotego podziału, czyli boskich proporcji, znana już w starożytności, ma zastosowanie w stomatologii estetycznej. Można powiedzieć, że ząb jest rzeźbą wieloprofilową. Samodzielnie może być piękny. Jednak co nam po jednym pięknym zębie? On musi być piękny w określonej konfiguracji, stanowiąc jej dopełnienie. Centralnym punktem zasad rządzących estetyka w stomatologii jest kompozycja. Komponowanie jest procesem wprowadzającym porządek do elementów tworzących określone dzieło. Składa się na nie układ poszczególnych elementów, ich wzajemne rozmieszczenie, a także proporcje, zachodzące pomiędzy nimi relacje. Kompozycja jest podstawą konstrukcji, którą najpierw postrzegamy całościowo, a dopiero w drugiej kolejności widzimy jej poszczególne elementy. W stomatologii mamy do czynienia z kompozycją twarzową, twarzowo-zębową, zębową oraz dziąsłową. Jednak te narzędzia i szeroka wiedza nie gwarantują jeszcze lekarzowi sukcesu, a pacjentowi pełnej satysfakcji z uzyskanego efektu. Dopiero informacje uzyskane z wywiadu z pacjentem i wnikliwa ich analiza (bo przecież wszyscy mamy różne oczekiwania) pozwolą na poprawne zaprojektowanie pracy. To jeszcze nie wszystko. Każda twarz ma swoje charakterystyczne cechy, nieznaczne asymetrie, grymasy itp. To niezwykle ważne informacje, które dentysta musi także uwzględnić. Jednak kluczowymi w tym wszystkim są poczucie piękna, profesjonalizm i wrażliwość artystyczną wykonawców uzupełnienia protetycznego.

Podsumowując chce powiedzieć, że jestem bardzo szczęśliwy, iż mamy obecnie do dyspozycji poza nowoczesnymi materiałami i zaawansowaną technologią dostęp do tak szerokiej wiedzy. To wspaniałe narzędzia. Jednak to tylko narzędzia. Nic nie zastąpi człowieka z jego pozytywnymi emocjami do drugiego człowieka, bo przecież aby powstało najmniejsze dzieło sztuki potrzebne są emocje i pasja.

STOMATOLOGIA
Laboratorium Pięknego Uśmiechu,
Rzeszów, ul. Rejtana 31c, tel. 17 852 84 94, www.lpustomatologia.pl

Powrót na górę