NA ZDJĘCIU MAREK PORĘBA - TWÓRCA PROJEKTU "ACTIVE CHILD COACHING" NA ZDJĘCIU MAREK PORĘBA - TWÓRCA PROJEKTU "ACTIVE CHILD COACHING"

WYCHOWAJ MŁODEGO MISTRZA Z GŁOWĄ

WSPÓŁCZESNY SPORT TO RYWALIZACJA NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE. DO OSIĄGNIĘCIA MISTRZOSTWA NIE WYSTARCZY JEDYNIE ODPOWIEDNI TRENING - PODSTAWĄ JEST PRACA NAD MOTYWACJĄ I PRZYGOTOWANIEM MENTALNYM. O TYM JAK RODZICE MOGĄ PRACOWAĆ Z DZIECKIEM ZAFASCYNOWANYM SPORTEM OPOWIADA MAREK PORĘBA - TWÓRCA PROJEKTU „ACTIVE CHILD​ COACHING​”, CZYLI „​JAK WYCHOWA​Ć​ ​MŁODEGO MISTRZA”.

 

Skąd pomysł na stworzenie programu​ rozwojowego​ skierowanego do rodziców i trenerów współpracujących z dziećmi uprawiającymi sport?

Od ponad dwudziestu lat zajmuje się szkoleniami i doradztwem w obszarze biznesu. Przed mistrzostwami EURO 2012 w piłce nożnej, otrzymałem w prezencie książkę autorstwa Jerzego Dudka, „Pod presją”. Autor opisuje w niej relacje w obszarze mentalnym, które są istotne podczas pracy z trenerem. Postanowiłem bliżej przyjrzeć się znaczeniu mentalności sportowca. Trening fizyczny może zostać uwieńczony sukcesem tylko wtedy, kiedy idzie w parze z rozwojem mentalnym. Wszystko zaczyna się w głowie.

Heading 1Wcześniej obszar biznesowy, teraz sport. Skąd ta zmiana?

Moje doświadczenia życiowe od zawsze były związane ze sportem. Od kariery zawodniczej (jako młodzik w hokejowej kadrze kraju) po zarządzanie największym klubem na Podkarpaciu, poznawałem sport z każdej strony. Poza tym szkolenia, coaching biznesowy w swojej merytoryce są zbliżone do tych w sporcie. Co więcej  w sporcie efektywność takiego szkolenia widać od razu, w biznesie trzeba na to sporo czasu.
 

Czym jest „trening mentalny”?

To szczególna forma szkolenia wpływająca na umiejętności psychiczne zawodnika, polegające na radzeniu sobie ze stresem, koncentracją czy też motywacją. Przeniesienie zawodnika do poziomu tzw. „flow”, gdzie nie skupia się na działaniu, a wykonywanie zadań przychodzi łatwiej, bez obciążeń stresowych - przez co wyniki są często niespodziewanie dobre. Wspaniałym przykładem jest Adam Małysz. Jego metamorfoza i podejście do zawodów przyniosło wiadomy efekt. Prowadzę zajęcia z seniorami różnych dyscyplin. Jednym z nich jest wice-mistrz Europy w sportach motocyklowych. Jednak obserwując światowe trendy rozwoju w świecie sportu zauważyłem, że tam gdzie są wyniki, tam ogromny nakład sił kieruje się w wychowanie sportowe dzieci, spośród których potem mamy mistrzów swiata, Europy czy też słynnych olimpijczyków. Chodzi tu o stworzenie całej społeczności z ludzi, którzy są zaangażowani w rozwój dziecka - społeczności, która świadomie wspiera ten rozwój. W szczególności mam tu na myśli rodziców i trenerów, których głównym celem jest świadomy, radosny i szczęśliwy rozwój dziecka.
 

Jak wygląda takie szkolenie i czy każdy może z tego skorzystać?

Przyjąłem dwie formy szkolenia w ramach programu. Bezpośrednia, czyli szkolenie w szkółkach i akademiach sportowych polegające na edukacji rodziców, gdzie przekazujemy wiedzę i ćwiczymy metodę rodzicielskiego wsparcia rozwoju młodych mistrzów. Podobne treści są przekazywane trenerom i instruktorom. Pośrednia forma to kontakt przy pomocy Internetu, facebooka, instagrama, strony internetowej​, vloga, bloga. Dostępna jest tam wiedza w formie ebooka, webbinarów, która jest szansą na indywidualne ćwiczenia z zawodnikami, rodzicami i trenerami. Zachęcam do odwiedzenia strony: www.accoaching oraz facebook.com/acchoaching/, gdzie na hasło D&N otrzymacie darmowego e-booka.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.facebook.com/acchoaching

tel. 601 406 515

www.accoaching.pl

 

Powrót na górę

GOŚĆ WYDANIA