NA ZDJĘCIU ANNA TUTAK-WALAS, FOT. ACHIWUM TUTMED NA ZDJĘCIU ANNA TUTAK-WALAS, FOT. ACHIWUM TUTMED

NA BÓLE NAPIĘCIOWE GŁOWY - MASAŻ MIĘŚNI TWARZY I SZYI

NA PYTANIA ODPOWIADA ANNA TUTAK-WALAS, FIZJOTERAPEUTKA, ABSOLWENTKA UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO WYDZIAŁU MEDYCZNEGO.

 

Jak staw skroniowo–żuchwowy wpływa na nasz organizm?

Jest to staw parzysty, zblokowany, który łączy żuchwę z kością skroniową w czaszce. Bierze udział we wszystkich najważniejszych czynnościach życiowych, tj. jedzeniu, oddychaniu, piciu, mowie czy śpiewie - wyjaśnia mgr fizjoterapii Anna Tutak-Walas.

 

 

Jaki jest zakres leczenia fizjoterapeutycznego zaburzeń w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego w Ośrodku Rehabilitacji Ruchowej Tutmed?

Wszystko jest zależne od tego, z jakimi objawami Pacjent do nas trafia. Po diagnostyce bólu ustno–twarzowego i odpowiednim zakwalifikowaniu do terapii możemy dobrać odpowiednie leczenie fizjoterapeutyczne. Można zastosować terapię mięśniowo-powięziową wewnątrz ust, na mięśniach żucia oraz w obrębie szyi i obręczy barkowej.  Można dodatkowo zastosować  techniki mobilizacji stawów skroniowo–żuchwowych oraz szyjnego odcinka kręgosłupa.

 

 

 

Na czym polega terapia manualna stawów skroniowo-żuchwowych?

Najprościej mówiąc polega ona na normalizacji napięcia w mięśniach żucia oraz przywróceniu fizjologicznej ruchomości w stawach skroniowo-żuchwowych.

 

Dlaczego rozluźnienie mięśni twarzy jest tak ważne? I jakie są objawy napięcia tych mięsni?

Spięte mięśnie twarzy, mięśnie żucia jak i obręczy barkowej będą dawać szereg objawów. Jest ich tak wiele, że Pacjenci nie skojarzą nawet że z tymi objawami należy udać się do fizjoterapeuty, który na co dzień zajmuje się fizjoterapią stawu skroniowo–żuchwowego. Do najczęstszych z nich możemy zaliczyć: trzaski i przeskakiwanie w stawach s-ż. kojarzone pod postacią klikania w ssż, nadmierne i objawowe bóle: głowy, twarzy, szyi;  ból podczas żucia, ziewania, blokada lub ograniczenie otwierania ust, ścieranie zębów, szumy lub piski w uszach, pogorszone widzenie, bóle oka i towarzyszące tym objawom zgrzytanie zębami.
    

A co jest przyczyną wyżej wymienionych objawów?

Jedną z wielu przyczyn można wymienić stres. Nieświadome, częste zaciskanie zębów będzie powodowało nadmierne napięcia na mięśniach żucia i skroni. Dodatkowo ból nasilają: nie leczone wady zgryzu, braki zębowe, wady postawy, urazy, żucie gumy, obgryzanie paznokci czy rozgryzanie słonecznika.

Czy problem w  stawie skroniowo – żuchwowym może spotkać każdego z nas?

Tak. Przekrój wiekowy jest ogromny. Na terapię zgłaszają się już 13-latkowie często z napięciowymi bólami głowy po licznych konsultacjach neurologicznych. Ludzie młodzi, starsi oraz niejednokrotnie emeryci ze zmianami zwyrodnieniowymi ssż.

Czy terapia daje pożądane efekty u każdego?

Tak, zdecydowanie tak. Praktycznie wszyscy dobrze zdiagnozowani pacjenci, którzy zakończyli terapię stawu skroniowo–żuchwowego w gabinecie Tutmed, nie mają objawów z którymi zgłosili się na terapię. Oczywiście, każdy dostaje zalecenia, których ma przestrzegać oraz autoterapię. Warto wspomnieć, że praca na twarzoczaszce jest terapią wskazaną dla Pacjentów po urazach lub po porażeniu nerwu twarzowego lub trójdzielnego prowadzona przez lekarzy neurologów.

Jak długo trwa terapia?

Liczba  terapii manualnych na twarzoczaszce jest zależna od stopnia zaawansowania dysfunkcji. Od tego jak są spięte mięśnie, jak silnie trzeba rozluźnić mięśnie w okolicy żuchwy, czaszki, odcinka szyjnego, a czasem piersiowego. Średnio prowadzimy od 10 do 15 sesji, po których Pacjent dostaje raport terapii.

Ośrodek Rehabilitacji tutmed logo
Ruchowej Tutmed
Anna Tutak – Walas
Rzeszów, ul. Architektów 11
Tel. 783 784 123
www.tutmed.pl
like us on FB

 

Powrót na górę