Archiwum The Stylist Agnieszka Bereś Archiwum The Stylist Agnieszka Bereś

TECHNIKA KALIGRAFU – FRYZJERSKIE INNOWACJE W SALONIE FRYZJERSTWA THE STYLIST W RZESZOWIE

Rozmowa z Agnieszką Bereś - ambasadorką Calligraphy Cut w Polsce, właścicielką Salonów Fryzjerstwa The Stylist oraz Sergem Moreau - mistrzem metody, głównym mentorem i opiekunem wyszkolonych w Polsce fryzjerów-kaligrafistów, który obserwując pracę fryzjerów na całym świecie stwierdził, że kaligraf to druga rewolucja po tej, którą stworzył Vidal Sassoon ucząc techniki geometrycznego cięcia nożyczkami.

Spotykamy się po roku od premiery techniki kaligrafu w Rzeszowie, w salonie The Stylist. Co zmieniło się od tego czasu?

Technika pozostała bez zmian, jednak samo narzędzie przeszło transformację. Wprowadziliśmy w nim innowację poprzez zmianę kątu nachylenia ostrza – teraz wynosi on 21 stopni. To właśnie dlatego urządzenie nazywa się teraz Kaligraf21.

Czy zwiększyło się zainteresowanie tą techniką?

Nastąpiła ogromna zmiana, technika zyskała na popularności również za sprawą emisji telewizyjnej na niemieckim kanale VOX TV, w której brał udział kreator kaligrafu – Frank Bormann. Filozofia Calligraphy Cut tak zachwyciła inwestorów, że otrzymał on propozycję wsparcia finansowego w wysokości ponad 1 mln. euro funduszy na rozwój koncepcji cięcia kaligrafem na cały świat. Emisja programu odbyła się 4 września i już w ciągu tygodnia od jego premiery fraza „Calligraphy Cut” została wpisana w wyszukiwarkę Google ponad 13 milionów razy.

calligraph 2

Czy klienci są już przekonani do tej metody? Decydują się na nią częściej niż na tradycyjne strzyżenie?

Ci, którzy choć raz spróbowali, owszem. Emocje jakie pojawiają się po strzyżeniu są czyste i naturalne, a efekty prac fryzjerów-kaligrafistów można zobaczyć na naszym Fanpage'u: facebook.com/calligraphycutpoland.

calligraph 3

Dla przypomnienia, czym różni się ta technika od standardowego cięcia włosów?

Technika posługiwania się kaligrafem jest bardzo malownicza, przypomina szkic na włosach. I nie jest to tylko efekt wizualny, ważny jest głównie rezultat. Nie jest to także zwykłe rzemiosło, dlatego też musimy podważyć teorię, że można się nauczyć tej techniki w dwa dni. Samo wyszkolenie i nabranie pewności podczas strzyżenia jest dłuższym procesem, jednak efekty są niesamowite. Jeśli natomiast chodzi o podstawowe różnice, na które zwracają uwagę klientki, których fryzury zostały wykonane kaligrafem, to włosy natychmiast łapią swój naturalny ruch, nie trzeba czekać, by zauważyć zmianę. Fryzura zyskuje na objętości i naturalności. Takich efektów nie dostarczy nam cięcie nożyczkami. Dodatkowo, włosy po cięciu kaligrafem zachowują świetny kształt do kolejnej wizyty w salonie. Nie ma efektu rozdwojenia i bardzo łatwo jest zapuścić włosy, które zyskują na lekkości. Dla porównania wystarczy obejrzeć zdjęcia w przekroju, jak wygląda włos po cięciu nożyczkami, brzytwą i kaligrafem. Takie badania zostały przeprowadzone i odznaczone certyfikatem na Uniwersytecie Münster w Niemczech. Zostały one wykonane na różnych rodzajach włosów, jednak efekt za każdym razem był taki sam, wystarczy tylko spojrzeć na załączone zdjęcia.

calligraph 4

W którym salonach w Polsce dostępna jest usługa cięcia kaligrafem?

W naszym kraju obecnie 22 fryzjerów może poszczycić się umiejętnością posługiwania się kaligrafem oraz posiadaniem go na własność, w tym aż 5 stylistów z salonu The Stylist, który jest pierwszym salonem w Polsce z tak liczną grupa fryzjerów-kaligrafistów. Trzeba poczuć tę filozofię pracy, gdyż strzyżenie kaligrafem adresowane jest przede wszystkim do stylistów z dużą pasją i wrażliwością. Możemy jednak zapewnić, że osoby, które skorzystały z cięcia kaligrafem zachwyciły się efektem miękkości i objętości włosów.

Czy strzyżenie kaligrafem cenowo różni się od standardowego cięcia?

Tak, jest to usługa luksusowa i droższa. W salonie The Stylist strzyżenie kaligrafem to swoistego rodzaju rytuał, do którego dołączony jest zabieg pielęgnacji. Pozornie jest to droga usługa, jednak patrząc w perspektywie czasu, gdzie przez 4 miesiące włosy pozostają w świetnej kondycji i ciągle doskonale się układają, cena staje się niska. Serge Moreau obserwując pracę fryzjerów na całym świecie stwierdził, że kaligraf to druga rewolucja po tej, którą stworzył Vidal Sassoon ucząc techniki geometrycznego cięcia nożyczkami.

calligraph 5

Powrót na górę