25. Rajd Rzeszowski

JUBILEUSZOWY 25. RAJD RZESZOWSKI BĘDZIE WYJĄTKOWY. PO RAZ PIERWSZY ROZEGRANY ZOSTANIE W RAMACH CYKLU FIA ERC, CZYLI RAJDOWYCH SAMOCHODOWYCH MISTRZOSTW EUROPY. NA PODKARPACKICH OESACH W PIERWSZY WEEKEND SIERPNIA ŚCIGAĆ SIĘ BĘDZIE MIĘDZYNARODOWA STAWKA Z MISTRZEM EUROPY I LIDEREM CYKLU ERC – KAJETANEM
KAJETANOWICZEM NA CZELE, A RELACJE Z IMPREZY PRZEPROWADZĄ MEDIA Z CAŁEGO ŚWIATA.

 

Po raz pierwszy Rajd Rzeszowski został przeprowadzony w 1970 roku. W 2016 roku odbędzie się jego 25 edycja. Rajd organizowany jest bez przerw od 1999 roku stanowiąc rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Słowacji, a także rundę Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej. W 2016 roku rajd po raz pierwszy zostanie rozegrany w ramach cyklu ERC awansując do miana drugiej największej imprezy motoryzacyjnej w Polsce, zaraz po rundzie WRC – Rajdzie Polski.

Co to oznacza dla kibiców? Przede wszystkim znacznie mocniejszą międzynarodową stawkę. O prymat w Europie walczą w tej chwili aktualny mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz i Alexey Lukyanuk, ale w poprzednich rundach występowali już także tacy zawodnicy jak Mads Ostberg, Ott Tanak czy Craig Breen, czyli zawodnicy doskonale znani z Mistrzostw Świata WRC. Jak mocna będzie to stawka, przekonamy się 25 lipca gdy opublikowana zostanie lista zgloszeń.

Nie można zapominać też  o zawodnikach z niższych kategorii. W ERC2 z kompletem zwycięstw i ogromną przewagą przewodzi Wojciech Chuchała, a w JERC, czyli kategorii juniorów, drugie miejsce obecnie należy do Łukasza Pieniążka pilotowanego przez doskonale znanego w Rzeszowie Przemka Mazura, który kiedyś tworzył załogę z Grzegorzem Grzybem.

Na podkarpackich oesach nie zabraknie też zawodników rywalizujących w Castrol Inter-Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Na pewno bardzo mocny w Rzeszowie będzie lider cyklu – Grzegorz Grzyb, który może pokusić się o rywalizację z Kajetanowiczem i Lukyanukiem o zwycięstwo w całym rajdzie. Warto będzie zwrócić także uwagę na młode pokolenie polskich kierowców rajdowych, a zwłaszcza na piekielnie szybkiego i jeżdżącego beż żadnych kompleksów Jakuba „Colina” Brzezińskiego.

Na rajd przyjadą media z całej Europy, a codzienne obszerne relacje zapowiada patron cyklu ERC – telewizja Eurosport. Za jej pośrednictwem, obrazki z Podkapracia trafią do 80 krajów.

A będzie na co popatrzeć. Rajd Rzeszowski rozgrywany jest na wąskich, krętych i momentami piekielnie szybkich odcinkach, wśród których nie zabraknie kultowej Lubenii, niezwykle wymagającego odcinka Korczyna, czy odcinka medialnego, który zostanie rozegrany w samym centrum Rzeszowa.

Rajd został podzielony na 2 etapy i 13 odcinków specjalnych o łącznej długości 214 kilometrów.

Pierwsze emocje zaczną się już w czwartek 4 sierpnia, gdy przed południem kierowcy ERC przejadą odcinek kwalifikacyjny w Niechobrzu. Później będzie wiele okazji do spotkania swoich rajdowych idoli. Wieczorem w Millenium Hall odbędzie się sesja autografów i uroczysta ceremeonia startu. Bazą rajdu będzie hotel Hilton Garden Inn, a park serwisowy, gdzie będzie można podglądać pracę mechaników, na parkingu pod halą Podpromie.

 

 

Powrót na górę