Fot. Arkadiusz Branicki Fot. Arkadiusz Branicki

SZTUKA W POWIETRZU ANNY WĘKLAR

ANNA WĘKLAR TO MULTIMEDALISTKA I MULTITALENT W JEDNYM. DO TEGO JEST RÓWNIEŻ ZAŁOŻYCIELKĄ PIERWSZEJ NA PODKARPACIU SZKOŁY AKROBATYKI POWIETRZNEJ I... SAMOUKIEM. JEJ PRZYGODA ZACZĘŁA SIĘ OD TUTORIALI NA YOUTUBE, A JUŻ 9 GRUDNIA WYJEŻDŻA NA MISTRZOSTWA ŚWIATA UDOWADNIAJĄC, ŻE SAMOZAPARCIE I SAMODYSCYPLINA Z DODATKIEM PASJI WYSTARCZĄ BY OSIĄGNĄĆ ZAMIERZONE CELE.

 

Zacznijmy od początku, bo historia Twojej pasji jest naprawdę imponująca. Jesteś samoukiem, a Twoje początki to lekcje z YouTube...

Tak, dokładnie - jestem samoukiem jeśli chodzi o akrobatykę powietrzną. Moją przygodę ze sceną zaczęłam w teatrze ruchu „Ocelot”, gdzie występowałam razem z moimi partnerkami z akrobatyki sportowej. Podczas wspólnych treningów z wszystkimi artystami poznałam dwie dziewczyny, które wtedy tańczyły na szarfach w powietrzu. Zakochałam się w ich pokazie i bardzo chciałam robić to samo. Wyprosiłam tatę, aby zamówił mi szarfę z USA (tylko tam była dostępna) i zaczęłam uczyć się wszystkich elementów, wiązań oraz spadów z YouTube. Nie było łatwo, ale tak bardzo tego pragnęłam, aż udało mi się zostać Aerialistką.

Ile trzeba czasu i samodyscypliny, żeby od zera dojść do poziomu chociaż zbliżonego do Twoich umiejętności?

Jest to kwestia bardzo indywidualna, zależy od naszej kondycji, gibkości ciała oraz chęci. W moim przypadku było dużo łatwiej, ponieważ swoje pierwsze kroki „stawiałam” na szarfie zaraz po ukończeniu kariery zawodniczej w Akrobatyce Sportowej
i moje ciało było idealnie przygotowane w tym kierunku.

Można śmiało powiedzieć, że w swoim „fachu” osiągnęłaś już wszystko. Akrobatyka powietrzna, koło, szarfy, aerial joga. Czy w którejś z tych dyscyplin czujesz się wyjątkowo dobrze?

Wszystko to duże słowo, zawsze można więcej i więcej, ale jeśli chodzi o karierę Aerialistki, to osiągnęłam swoje największe cele. Występowałam w dużych produkcjach między innymi w Chinach, Qatarze i Dubaju. Wcielałam się w różne role i występowałam na szarfie, kole, hamaku oraz sześcianie, ale śmiało mogę powiedzieć, że koło, to mój ulubiony rekwizyt.

Trenowałaś także akrobatykę w kadrze narodowej...

Od podstawówki trenowałam akrobatykę sportową, ale nie od początku było kolorowo. Ta dyscyplina wymaga bardzo dużo pracy, zaangażowania i troszkę talentu. Udało mi się reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Świata w Glasgow w 2008 roku.

Wybierasz się też na Mistrzostwa Świata...

Już 9.12.2017 odbędą się pierwsze Mistrzostwa Świata, na których zaprezentuję się w kategorii Profesional Aerial Silk - czyli układ na szarfie. Jestem bardzo ciekawa całej organizacji tych zawodów i mile zaskoczona, że odbędą się one w Lublinie.
Przy okazji chciałam podziękować cateringowi dietetycznemu Derlat dieta premium za dbanie o moją sylwetkę i zdrowie oraz Kai Jandziś z KayKay Agency za pomoc przy całej organizacji, wsparcie duchowe oraz przygotowanie kostiumu na to bardzo ważne dla mnie wydarzenie.

Po raz pierwszy akrobatyka powietrzna została uznana za dyscyplinę sportową. Jakie masz odczucia w związku z tym?

Jestem bardzo mile zaskoczona, tym bardziej, że jestem obecnie w kraju i dostałam możliwość reprezentowania Polski na pierwszych Mistrzostwach Świata w akrobatyce powietrznej. Jest to duża motywacja dla mnie jak i dla wszystkich moich uczennic oraz kursantek. W tym roku ja zaprezentuję swój układ na zawodach, a za rok mam nadzieję, że będę mogła przygotowywać moje zawodniczki do ich pierwszych zawodów - Mistrzostw Polski, które planowane są na czerwiec 2018.

Prowadzisz szkołę Aerial Studio pod własnym szyldem. W jaki sposób dobierasz treningi dla swoich podopiecznych?

We wrześniu tego roku otworzyłam pierwszą taką szkołę na Podkarpaciu. Aerial Studio Anna Węklar cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród dzieci i dorosłych. Treningi oraz ćwiczenia dobieram bardzo indywidualnie, ponieważ nie każdy ruch jest dobry dla każdego kursanta. Jedni potrzebują więcej mojej uwagi i skupienia oraz wytłumaczenia całego modelu ruchowego danego elementu, dlatego staram się poświęcać każdemu tyle czasu ile jego potrzebuje.

Wymień trzy cechy jakie wg Ciebie powinien mieć każdy, kto chce profesjonalnie zajmować się akrobatyką powietrzną.

Samodyscyplina, samozaparcie oraz wytrwałość.

Czy kiedykolwiek podczas swoich powietrznych występów odczuwasz lęk związany z ewentualnym niebezpieczeństwem jakie niesie za sobą tak wyczynowy rodzaj sportu?

Podczas pierwszych treningów na szarfie pokonałam swój lęk wysokości. W trakcie występów nie odczuwam żadnych lęków, jedynie lekki stres, który jest bardzo motywujący i daje mi dodatkową siłę.

Multimedalistka Polski i Europy, masz na koncie sporo sukcesów i występy na największych scenach artystycznych świata, a jesteś w bardzo młodym wieku. W jaki sposób chcesz rozwijać swoją karierę?

To tytuły, które udało mi się zdobyć podczas kariery zawodniczej w Akrobatyce Sportowej, którą zakończyłam ponad 6 lat temu. Teraz skupiam się na rozwoju mojej szkoły i przekazywaniu wiedzy wszystkim, którzy zapragną zatańczyć w powietrzu.

Rozmawiała MARIOLA SZOPIŃSKA

Powrót na górę