Fot.  Archiwum Andrzej Blahaczek Fot. Archiwum Andrzej Blahaczek

AKROBATYKA I TANIEC NIEROZERWALNIE RAZEM: SUKCESY WERONIKI BLAHACZEK

WERONIKA BLAHACZEK to zaledwie 13-latka z Rzeszowa, która taniec i akrobatykę ma wpisane w swoje DNA. Na swoim koncie ma już międzynarodowe sukcesy i nie zwalnia tempa w rozwoju swoich największych pasji, jakimi są taniec i akrobatyka. Obecnie intensywnie przygotowuje się do startu w Mistrzostwach Polski w Akrobatyce Powietrznej w kategorii junior oraz do Międzynarodowego Konkursu Tanecznego „International Dance Competition Arabesk 2019" na Łotwie, który gromadzi artystów i tancerzy z całej Europy.

 

Mieliśmy okazję oglądać Twoje umiejętności podczas 9. Urodzin magazynu Day&Night, pod koniec 2017 roku. Powiedz, jak rozwijała się Twoja akrobatyczna pasja od tamtej pory.

Dobrze pamiętam ten dzień. Pod koniec Gali Day&Night w klubie LUKR dojechała moja trenerka Anna Węklar, która akurat w tym dniu w Lublinie zdobyła tytuł Mistrza Świata w akrobatyce powietrznej. Ja ten rodzaj akrobatyki uprawiałam zaledwie kilka miesięcy i w głowie miałam zbliżające się mistrzostwa Polski. Udało się. Wywalczyłam wicemistrzostwo i uzyskałam kwalifikacje na mistrzostwa Świata. Ciężko pracowałam, aby jak najlepiej zaprezentować się na tych zawodach. Zaprocentowało też na nich moje doświadczenie taneczne. W połowie grudnia, w czeskiej Pradze wywalczyłam tytuł mistrza Świata w akrobatyce powietrznej w kategorii Aerial Silks.  To było coś niesamowitego jak spiker wyczytał moje nazwisko, stanęłam na najwyższym stopniu podium i zagrali Mazurka Dąbrowskiego. To była wspaniała nagroda za wytrwałość i jednocześnie zachęta do dalszej pracy. Może kiedyś będę miała szansę powalczyć o olimpijskie medale.

wera v3

Twoje największe dotychczasowe osiągnięcia to?

W tańcu moje ulubione style taneczne to modern i jazz, ale równie dobrze radzę sobie w show dance i disco dance. Reprezentuję Rzeszów i Podkarpacie na ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach i konkursach tanecznych występując solo, w duecie, w mini formacji i formacji Zespołu Artystycznego „Uśmiech” z MDK. Wszystkie występy, medale i puchary są dla mnie ważne. Stojąc na scenie staram się zrobić wszystko, żeby wypaść jak najlepiej i dać z siebie wszystko. Moje największe osiągnięcia to m. in.: Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Talentów „La Strade della Musika” we Włoszech w  Rzymie, złoto w układzie solowym show dance na Mistrzostwach Tańca Nowoczesnego "Zachodnie Zderzenie" w Poznaniu, czy też  srebro za solo show dance na Grand Prix Polski Dance we Wrześni oraz srebro w solo jazz na Ogólnopolskim Turnieju  „Taneczne Pejzaże”– Góra Kalwaria k/Warszawy.  Do tego dochodzą liczne puchary za miejsca na podium w układach w duecie z Marianną Markiewicz oraz miniformacjach i formacjach „Uśmiechu”. Za swoje osiągnięcia  w 2018 roku otrzymałam Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Rzeszowa, a w marcu tego  roku nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym

Jak chcesz rozwijać swoją pasję? Jaki jest Twój największy cel na tym polu?

Rozwijanie pasji i zainteresowań to tak naprawdę ciągła i wytrwała praca.  Wiele godzin treningów, zajęć, warsztatów. To również umiejętność słuchania i wyciągania wniosków. Najważniejsze to nie poddawać się, robić swoje i dążyć do celu.  W tym momencie trudno mówić o największym celu. Przede mną niebawem wybór szkoły średniej, a o nauce nie zapominam. Jest ona tak samo ważna. Obecnie intensywnie przygotowuję się do startu w Mistrzostwach Polski w Akrobatyce Powietrznej w kategorii junior (14-17) oraz do Międzynarodowego Konkursu Tanecznego „International Dance Competition Arabesk 2019 na Łotwie, który gromadzi artystów i tancerzy z całej Europy.

Kto jest Twoją inspiracją?

W akrobatyce powietrznej moim mistrzem jest oczywiście Anna Węklar z Aerial Studio. Natomiast w tańcu pierwszą inspiracją są moje Panie choreograf: Aneta Markiewicz i Justyna Stasiak oraz moje Panie choreograf z zajęć indywidualnych: Paulina Bester–Myśliwiec i Urszula Surowiec. Bardzo inspirują mnie wybitne osobowości ze świata tańca, które miałam okazję poznać podczas różnych warsztatów, z których chętnie korzystam, jak choćby Kate Jablonski i Rebbeca Davies z USA czy Ida Nowakowska. Muszę powiedzieć, że inspiruje mnie i wnosi coś nowego każda ciekawa osobowość, jaka pojawia się na moim etapie doskonalenia umiejętności, jak Paweł Michno, Ada Patłaszyńska, Aneta Bury, Hope Maimane czy Stefano Silvino.

Masz dopiero 13 lat i sporo osiągnięć na koncie. Czy wyobrażasz sobie kontynuować zawodowo swoją pasję, czy w przyszłości chciałabyś realizować się w innym kierunku, niż akrobatyka?

Moje dwie wielkie pasje to taniec i akrobatyka powietrzna. W tańcu chciałabym zdobyć jak największe doświadczenie i umiejętności. Kto wie, może w przyszłości zostanę choreografem lub założę swoją szkołę taneczno-akrobatyczną. A może pojawi się także możliwość występów artystycznych czy udziału w spektaklach? Miałam okazję spróbować swoich sił w spektaklu muzycznym Ice Dreams Katarzyny Złamaniec. To było niezapomniane doświadczenie. W akrobatyce powietrznej chciałabym bardzo po raz kolejny sięgnąć po tytuł mistrzowski, a w przyszłości pojechać na Olimpiadę. Nie ukrywam, że fascynują mnie także widowiskowe pokazy artystyczne na szarfach. Mam nadzieję, że uda mi się stworzyć taki fajny, ciekawy pokaz, który później na długo zostanie  zapamiętany. To jednak daleka jeszcze droga i wiele ciężkiej pracy. Na pewno mam swoje cele i będę starała się je zrealizować.  Akrobatyka i taniec – nierozerwalnie razem.

Rozmawiała MARIOLA SZOPIŃSKA-SĄDEK

wera v2

Wybrane nagrodzone układy solowe w turniejach i konkursach o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym:

  • Grand Prix na II Międzynarodowym Festiwalu Młodych Talentów w Rzymie „La strade della musica” (2015)
  • XI Ogólnopolski Turniej Formacji Tanecznych. Konkurs solówek, duetów i mini formacji „Taneczne Pejzaże”– Góra Kalwaria k/ Warszawy 2016 – solo – srebro
  • Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego „Roztańczony Stary Zamość 2017” – solo – srebro
  • Mistrzostwa Tańca Nowoczesnego „Zachodnie Zderzenie” – Poznań 2017 – solo – złoto
  • Międzynarodowy Festiwal Artystyczny  – Słowacja 2017 – solo – złoto
  • Ogólnopolskie Taneczne Mistrzostwa „Czasem zakręceni” – 2018 – srebro
  • Grand Prix Polski Dance -  Września 2018 – srebro
  • Ogólnopolskie Spotkania Taneczne – Jasło – srebro
  • Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego „Roztańczony Stary Zamość 2019” – brąz
Powrót na górę