Fot. Archiwum Day&Night Fot. Archiwum Day&Night

KONTROWERSJE WOKÓŁ SPEKTAKLU #CHYBANIEJA W TEATRZE MASKA. TWÓRCY NIE ZGADZAJĄ SIĘ NA CENZURĘ

Mimo wyraźnego nakazu zaprzestania prac nad spektaklem #chybanieja, który wydał prezydent miasta, Tadeusz Ferenc, twórcy nie wstrzymują przygotowań. W czwartek pod rzeszowskim ratuszem ma odbyć się pikieta protestujących przeciw cenzurze. Mimo że spektakl nie miał jeszcze swojej premiery, już doczekał się ogólnopolskiego rozgłosu.

Wszystko za sprawą decyzji prezydenta miasta, Tadeusza Ferenca, który nakazał zaprzestania prac nad widowiskiem. Swoją decyzję tłumaczył tym, że spektakl „ma obrażać uczucia religijne i osoby pochodzenia żydowskiego”. Dodatkowo, ratusz oświadczył, że głównym założeniem powołania i funkcjonowania Teatru Maska były spektakle adresowane do dzieci, a w statucie teatru figuruje zapis, że ma on je przygotować do roli przyszłych odbiorców i twórców kultury. Z tymi argumentami nie zgadzają się twórcy sztuki #chybanieja, którzy mimo skandalu nie zamierzają przerwać prac nad spektaklem. W swoim oświadczeniu dyrektor Maski Monika Szela podała, że „prace nad spektaklem #chybanieja w reż. Pawła Passiniego będą kontynuowane zgodnie z planem, a warszawska premiera odbędzie się podczas Festiwalu Nowe Epifanie”.

maska 2

fot. Paweł Dubiel

Mimo rozmów dyrektor Moniki Szeli i jej zastępcy Jacka Popławskiego z prezydentem miasta, Tadeuszem Ferencem oraz zastępcą prezydenta, Stanisławem Sienko, do tej pory nie doszło do porozumienia w sprawie spektaklu #chybanieja. Dodatkowo, ratusz oficjalnie podał do wiadomości, że nie otrzymał scenariusza sztuki, przez co nie miał sposobności zapoznać się z jego treścią, inną wersję przedstawia zarząd teatru oraz sam Paweł Passini, którzy podają, że scenariusz od dawna został złożony w ratuszu. Władze miasta zaprzeczają także pogłoskom, jakoby decyzję o wstrzymaniu prac nad spektaklem miały zapaść na skutek nacisku ze strony kurii. Dyrektor teatru Monika Szela zapewniła także, że teatr to instytucja finansowo niezależna, a umowy ustne z aktorami są wiążące. W tej sprawie swoje stanowiska wydawały kolejne instytucje, między innymi podkarpacki odział KOD, który zaapelował o kontynuacje prac nad spektaklem. Dodatkowo, w czwartek, 28 lutego, planowany jest protest przed rzeszowskim ratuszem przeciwko narzucanej przez władze miasta cenzurze spektaklu.

Powrót na górę