Fot. Paweł Dubiel Fot. Paweł Dubiel

NOWY WYMIAR SAUNOWANIA

NIEKTÓRE ZAWODY WYDAJĄ SIĘ BYĆ ZASKAKUJĄCE I JEDNYM Z NICH JEST SAUNAMISTARZ. DLA WIELBICIELI SAUNOWANIA TO NIE ZASKOCZENIE, ALE DLA TYCH, KTÓRZY SPORADYCZNIE KORZYSTAJĄ Z TAKIEGO SPOSOBU RELAKSU, SAUNAMISTRZ TO COŚ NOWEGO. CZYM ZAJMUJE SIĘ TAKA OSOBA I SKĄD TAKIE ZAINTERESOWANIE TYM ZAWODEM? ZAPYTALIŚMY U ŹRÓDŁA. O ZAWODZIE SAUNAMISTRZA OPOWIADA ŁUKASZ LENIAR.

Saunamistrz – kto to taki?

Saunamistrz to opiekun gości strefy SPA. Do jego zadań należy dbanie o bezpieczeństwo osób korzystających z saun, propagowanie kultury poprawnego i zdrowego saunowania, wykonywanie zabiegów na ciało ale co najważniejsze, jest to gospodarz seansu saunowego. W trakcie seansu, zwanego niekiedy naparzaniem, saunamistrz staje się swego rodzaju aktorem z tym, że na deskach sauny, a nie teatru. W artystyczny sposób rozprowadza na uczestników seansu gorące powietrze znad pieca polanego wodą zmieszaną z aromatycznymi olejkami, a wszystko to w rytmie muzyki i przy nastrojowym świetle. Osoby odwiedzające pierwszy raz np. Termy Głogowskie oddane zostają pod opiekę takiej właśnie osoby. Saunamistrz oprowadza gości po całym kompleksie tłumacząc działanie poszczególnych łaźni i saun, instruuje co do zasad poprawnego saunowania i cały czas dba o zachowanie zasad higieny - w końcu sauny to miejsce gdzie jest to kwestia priorytetowa.

Po czym poznać wykwalifikowanego saunamistrza?

Saunamistrz z doświadczeniem bawi się swoją pracą. Za sobą ma już stres związany z wystąpieniami publicznym, doskonale opanował techniki machania ręcznikiem, zna zapachy i sam już komponuje ich mieszanki więc może śmiało puszczać wodze fantazji i spinać te wszystkie elementy w całość tworząc w saunie istne show. Miarą jego sukcesu jest ilość braw jakie otrzymuje w trakcie sensu i zaraz po nim.

Skąd taka popularność tego zawodu?

Popularność wynika z faktu, że amatorom saun nie wystarcza już „zwykłe” saunowanie. Szukają oni ośrodków w których zakosztować mogą przyjemności płynącej z ceremonii naparzania. Często dopytują wręcz kto w danym dniu będzie zabawiał gości swoimi występami i od tego czy będzie to ich ulubiony saunamistrz uzależniają swój pobyt w saunarium. Tak więc wiele ośrodków saunowych, mając tylko taką możliwość, wzbogaca swoją ofertę o występy saunamistrzów.

Kto może zostać saunamistrzem?

Przede wszystkim saunamistrz bądź saunamistrzyni – bo nie jest to zawód zarezerwowany jedynie dla panów - muszą być osobami bardzo otwartymi i lubiącymi kontakt z ludźmi. Charakteryzować powinni się też odwagą cywilną, wszak występują prawie jak na scenie, więc i talent aktorski, swoboda wypowiedzi i pogoda ducha są przydatne w ich pracy. Dodatkowo, ze względu na panującą w tego typu ośrodkach strefę beztekstylną saunamistrz musi być osobą o nieprzeciętnej kulturze osobistej. Nie sposób na koniec nie wspomnieć o dobrej kondycji fizycznej i braku jakichkolwiek przeciwwskazań do korzystania z sauny.

Na czym polegają mistrzostwa saunamistrzów i gdzie się one odbywają?

Zawody saunamistrzów odbywają się w największych ośrodkach saunowych w Polsce - w Termach Krakowskich, w Termach Chochołowskich, w Pałacu Saturna w Czeladzi i innych. Wyznacznikiem jest tu duża sauna mogąca pomieścić minimum 50 osób, a takich jest w Polsce niewiele. Największa w naszym regionie sauna powstanie niebawem w Termach Głogowskich.

O czym trzeba pamiętać wybierając się do sauny?

Zasad korzystania z sauny jest wiele i zależą też od rodzaju sauny. Najważniejsze z nich warto jednak wymienić: do sauny nie można iść głodnym ani też z pełnym żołądkiem, nie zażywamy również sauny przed lub bezpośrednio po wysiłku fizycznym, przed wejściem do sauny bezwzględnie należy wziąć prysznic i wytrzeć ciało do sucha, korzystając z łaźni parowej zawsze należy spłukać siedzisko wodą zarówno przed jak i po seansie, w saunie suchej bezwzględnie siedzimy na ręczniku tak by żadna część ciała nie dotykała drewnianych ławek i oparć, ważne aby w przerwach między seansami uzupełniać płyny - woda z cytryną, miętowa herbata lub sok pomidorowy będą najlepszymi. I na koniec korzystając z sauny pamiętajmy o przestrzeganiu zasad dobrego wychowania, unikajmy głośnych rozmów czy śmiechów - sauna to miejsce relaksacyjne.

Rozmawiała KATARZYNA MICAŁ

 

Powrót na górę