ALTERNATYWA DLA KAWY: YERBA MATE

POPULARNY NAPÓJ NAZYWANY TEŻ HERBATĄ PARAGWAJSKĄ, HERBATĄ JEZUITÓW LUB PO PROSTU MATE . PIERWSZE NAPARY Z YERBA MATE PILI LUDZIE Z PLEMIENIA GUARANI. NAPAR TWORZONO Z WYSUSZONYCH, ZMIELONYCH LIŚCI, NIEKIEDY RÓWNIEŻ Z DODATKIEM GAŁĄZEK. NAZWA YERBA MATE POCHODZI OD PRZEKSZTAŁCONEGO ŁACIŃSKIEGO SŁOWA HERBA – ZIOŁO I MATI. MATI W JĘZYKU KECZUA OZNACZA TYKWĘ – NACZYNIE DO PARZENIA ZIÓŁ.

 

Zdrowotne właściwości

Yerba mate stymuluje umysł. Jest więc często stosowana dla poprawy pamięci i koncentracji oraz używana jako tonik pobudzający, znoszący zmęczenie psychiczne i fizyczne. Efekt pobudzający zawdzięcza obecności kofeiny, teobrominy i teofiliny. Parzona przez 45 minut może zawierać ok. 125 mg kofeiny na 500 ml. To mniej niż w kawie, jednak kofeina zawarta w yerba mate uwalnia się stopniowo. Dzięki temu ożywcze działanie mate jest odczuwane dłużej, niż po wypiciu kawy. Ponadto, ten południowoamerykański napój zawiera mnóstwo witamin i minerałów, m.in. witaminy A, B1, B2, C, E oraz minerały takie jak: magnez, mangan, potas. Naukowcy potwierdzili, że yerba mate ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, ochronnie na serce, pobudzające, przeciwgrzybicze. Obniża poziom złego cholesterolu (LDL), chroni przed otyłością i pomaga w walce z nadwagą, wspomaga trawienie (pobudza wydzielanie żółci) i może być pomocą w unikaniu powikłań przy cukrzycy.

Sposób przygotowania

Yerba mate to napój, który może zastąpić kawę lub herbatę, przy czym jej parzenie jest dużo prostsze. Yerba ma wiele właściwości korzystnych dla zdrowia. Miłośnicy tego trunku mają do wyboru wiele jego rodzajów. Początkujący powinni zacząć od tych łagodniejszych, z mniejszą zawartością kofeiny.Tradycyjnie yerba mate parzy się w naczyniach zrobionych z owoców tykwy, nazywanych calebasami. Napar pije się z nich przez bambusowe rurki, czyli bombille, zakończone sitkiem. W sklepach łatwiej jednak dostać ceramiczne calebasy i metalowe bombille, które są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu.

Gdzie w Rzeszowie?

Tradycyjnie przygotowanej mate w Rzeszowie napijesz się m.in. w Magistracie Kawy (ul. 3 Maja 13), który w swojej ofercie ma energetyzujący napar z ostrokrzewu Paragwajskiego - Yerba Mate, podawany w tradycyjnym naczyniu matero, zarówno w wersji klasycznej, jak też smakowej, np. z owocami czy guaraną. Na miejscu dostępne są także zestawy zawierające akcesoria niezbędne do cieszenia się smakiem tego trunku w domu oraz w kawiarni Love Bar (ul. Kopisto 1), która zaprasza na yerbę w odsłonie tradycyjnej i cytrynowej lub z dodatkiem żeń-szenia czy też guarany, oferując jednocześnie możliwość zakupu produktu na wynos, do samodzielnego przygotowania w domu. A dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z tym niestandardowym trunkiem, zagłębiając się w tajniki jego zaparzania na własną rękę, odpowiednim miejscem będzie sklep poyerbani.pl, który oferuje szeroką gamę akcesoriów do yerba mate.

 

Powrót na górę