0 WASTE 10 KROKÓW DO BYCIA EKO

ZERO WASTE W DOSŁOWNYM TŁUMACZENIU OZNACZA „ZERO MARNOWANIA”. TO STYL ŻYCIA, ZGODNIE Z KTÓRYM CZŁOWIEK STARA SIĘ GENEROWAĆ JAK NAJMNIEJ ODPADÓW, ŻYĆ W TROSCE O ŚRODOWISKO NATURALNE ORAZ OGRANICZAĆ DZIAŁANIA, KTÓRE MU SZKODZĄ. ŻYCIE W STYLU ZERO WASTE, LUB PRZYNAJMNIEJ LESS WASTE, JEST WBREW POZOROM ŁATWE, A PRZY TYM EKOLOGICZNE I OSZCZĘDNE. SPROWADZA SIĘ DO WCIELANIA W ŻYCIE PEWNYCH NAWYKÓW, UTRWALENIA ZASAD ORAZ WYROBIENIA W SOBIE ZDROWYCH PRZYZWYCZAJEŃ. CO ROBIĆ, ŻEBY STAĆ SIĘ BARDZIEJ EKO I JAKIE PROSTE ZMIANY MOŻEMY WPROWADZIĆ W ŻYCIE JESZCZE DZISIAJ?

 

Noś na zakupy swoją TORBĘ

Noszenie na zakupy własnej, materiałowej torby zamiast kupowania każdorazowo plastikowych reklamówek to jeden z najprostszych kroków, a zarazem symbol stylu zero waste. Złożona płócienna torba zajmuje mało miejsca, a na dodatek jest lekka i poręczna, dzięki czemu możemy ją mieć zawsze pod ręką – w plecaku, kieszeni kurtki lub torebce.

Naprawiaj, nie wyrzucaj

Unikaj jednorazowych rozwiązań. Używaj wielorazowych opakowań, wykorzystuj ponownie to, co na pierwszy rzut oka może wydawać się niepotrzebne albo zużyte. Nadaj drugie życie przedmiotom, które przestały pełnić swoją pierwotną funkcję. Suszone pomarańcze zamiast plastikowych bombek na choince? A może dziurawe garnki przerobione na donice ogrodowe, za mały sweter zmieniony w stylową poszewkę na poduszki lub stare jeansy przerobione na szorty? Czemu nie – kreatywność i bycie eko idą ze sobą w parze!

Ogranicz zużycie plastiku

Robiąc zakupy online, poproś obsługę sklepu internetowego o zapakowanie towaru bez użycia zbędnego plastiku. Zamówiona kurtka lub książka na pewno dotrze bezpiecznie pomimo braku potrójnej warstwy folii bąbelkowej, taśmy klejącej i dodatkowych wypełniaczy. Nie bierz niepotrzebnych ulotek i gazetek reklamowych, robiąc zakupy, nie pakuj każdego owocu czy warzywa do osobnego woreczka, a wybierając pieczywo, staraj się w miarę możliwości pakować je do papierowych, a nie plastikowych toreb. Kupując w sklepie spożywczym rzeczy na wagę, zapytaj o możliwość zapakowania produktów do własnych, wielorazowych woreczków lub pojemników.

Nie pij przez słomkę

Odmawianie w barze jednorazowych słomek to kolejny przykład ograniczania zużycia plastiku. Zamawiając w barze mrożoną kawę czy drinka, poproś obsługę o niedodawanie do napoju plastikowej słomki. Część rzeszowskich barów zrezygnowała z serwowania gościom napojów z jednorazowymi rurkami, zastępując je wielorazowymi szklanymi lub jednorazowymi ekologicznymi słomkami (np. z mączki kukurydzianej), a nawet… makaronem w kształcie rurek. Dla chcącego nic trudnego!

Rób przemyślane zakupy

Przed pójściem do sklepu zrób listę rzeczy, które chcesz kupić. Pozwoli to na uniknięcie pochopnych, niepotrzebnych zakupów i kupna produktów, które się zepsują, zeschną, zwiędną lub przeterminują się. Plusy przemyślanych zakupów to nie tylko generowanie mniejszej ilości śmieci i niemarnowanie jedzenia, ale i oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Pij ze swojego kubka

Unikaj picia w kawiarniach z jednorazowych, plastikowych kubków. Jeżeli często pijesz kawę poza domem, zastanów się nad kupnem składanego silikonowego kubka, termosu lub kubka termicznego. W niektórych rzeszowskich kawiarniach kupując napój na wynos i przynosząc własny kubek – zapłacisz mniej!

Używaj sztućców wielorazowego użytku

W coraz większej ilości lokali gastronomicznych ciekawą alternatywą dla plastikowych sztućców są drewniane lub bambusowe łyżki, noże i widelce. Jeśli często jesz poza domem, noś ze sobą własny, składany minizestaw sztućców. Są one poręczne i zajmują naprawdę niewiele miejsca. Jeśli zamawiasz jedzenie z dowozem do domu, poproś o niedołączanie do posiłku jednorazowych widelców i noży.

Segreguj śmieci

W dzisiejszych czasach nasza świadomość ekologiczna jest na tyle duża, że większość zdaje sobie sprawę z konieczności segregowania odpadów. Proces recyklingu pozwala na ograniczenie ilości śmieci i zmniejszenie korzystania ze złóż naturalnych. Dla przykładu – papier można przetwarzać nawet 6-krotnie! Nie zapominaj o segregacji odpadów mokrych i suchych, jeśli masz taką możliwość, kompostuj odpady organiczne.

Ogranicz butelkowaną wodę

Zamiast kupować kolejną zgrzewkę wody mineralnej, zastanów się nad kupnem wielorazowej butelki z wymiennym filtrem. Plusy? Przede wszystkim wygoda, możliwość napełnienia butelki wodą z kranu lub innego źródła, zauważalna w skali roku, spora oszczędność pieniędzy, a przy tym dbałość o środowisko naturalne poprzez generowanie mniejszej ilości plastiku. Alternatywą dla kupowania kolejnych zgrzewek wody są też dzbanki filtrujące.

Zadbaj o pielęgnację w stylu zero waste

Pielęgnacja w stylu zero waste jest ekologiczna, oszczędna, a ostatnio – bardzo modna. Czytaj uważnie etykiety kosmetyków i staraj się wybierać produkty z możliwie najlepszym i najbardziej naturalnym składem. Dobrym pomysłem jest wykonywanie kosmetyków samodzielnie. Hydrolat roślinny zamiast toniku? Domowy peeling kawowy zamiast kupnego? Olej kokosowy do demakijażu zamiast płynu micelarnego? To jedynie kilka przykładów. Myśląc o pielęgnacji w duchu zero waste, można iść krok dalej i wypróbować szampon w kostce, orzechy piorące czy bambusowe szczoteczki do zębów zamiast plastikowych.

Życie w stylu zero waste może wydawać się w obecnych czasach niemożliwe. Trudno samodzielnie coś wyhodować, wytworzyć lub przerobić, z rozwagą robić każde zakupy, kupować wyłącznie ekologiczną żywność prosto od rolnika i z dnia na dzień odrzucić wszystkie niezdrowe przyzwyczajenia. Odmawiaj, ograniczaj, segreguj, kompostuj, używaj ponownie – to hasła będące jednocześnie pięcioma przykładami i praktycznymi wskazówkami, jak w prosty sposób wcielić w życie podstawowe zasady i filozofię zero waste. Początek drogi do bycia bardziej eko może nie być najłatwiejszy, z czasem jednak pewne zachowania zaczną wchodzić w nawyk, a my zaczniemy żyć oszczędniej, bardziej ekologicznie, a co za tym idzie – świadomiej.

KAJA KUSTRA

 

Powrót na górę