Uzależnienie od alkoholu, narkotyków, leków czy innych środków to coraz częstszy problem wśród osób młodych, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia. Najważniejsza jest tutaj szybka reakcja, która pozwoli na wdrożenie odpowiedniego i skutecznego leczenia. Najlepszym wyborem jest ośrodek uzależnień dla młodzieży, bowiem tam pracują osoby, które doskonale znają się na leczeniu właśnie osób młodych.
Ośrodek otwarty czy zamknięty?
Ośrodek uzależnień dla młodzieży może mieć formę placówki otwartej lub zamkniętej. To, do jakiej finalnie trafi młody człowiek, uzależnione jest głównie od stopnia zaawansowania choroby. Nie jest tajemnicą, że najlepiej byłoby wyciągnąć nastolatka ze środowiska, w którym popadł w uzależnienie. Stąd też doskonałym rozwiązaniem są ośrodki zamknięte. Problem w tym, że trudno do nich trafić – leczenie w tym trybie w ramach NFZ może wymagać długiego oczekiwania, aż w ośrodku zwolni się miejsce, natomiast pobyt w placówce prywatnej sporo kosztuje. Rodzice mogą więc podjąć decyzję o terapii w ośrodku dziennym. Tam nastolatek zwykle uczęszcza na spotkania z psychologiem w ramach terapii indywidualnej, czasami grupowej. Niestety, pobyt w ośrodku dziennym nie daje możliwości stałego kontrolowania zachować i stanu emocjonalnego młodego człowieka. Stąd też w leczenie muszą być w dużym stopniu zaangażowani rodzice, którzy będą na bieżąco monitorować postawę pacjenta.
Gdzie się zgłosić?
Rodzic, który zauważy u swojego dziecka niepokojące zachowanie, zwykle nie do końca wie, gdzie może się zgłosić z problemem. Uzależnienia wśród młodzieży to bardzo trudny temat, którego wielu rodziców w ogóle nie chce poruszać. Tymczasem najważniejsza jest szybka reakcja, która pozwoli postawić diagnozę i wdrożyć efektywne leczenie. Rodzice mogą więc zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci, co robić dalej. Rodzice mogą również udać się do psychiatry, który wystawi skierowanie do psychologa bądź na leczenie w ośrodku uzależnień.
Ile trwa leczenie?
Nie sposób odpowiedzieć na pytanie, ile może trwać leczenie w ośrodku zamkniętym. Często wymagane jest przynajmniej kilka tygodni pobytu, żeby móc w pełni ocenić stan psychiczny pacjenta. Co więcej, jeśli leczenie wymaga detosku, pobyt może znacznie się przedłużyć. Niestety, z silnym uzależnieniem rodzice nie są w stanie poradzić sobie we własnym zakresie, dlatego trzeba zaakceptować fakt pobytu dziecka w ośrodku. Pamiętajmy, że nastolatek ma tam najlepszą opiekę. Z jednej strony jest pod kontrolą lekarzy, którzy stale monitorują jego stan zdrowia. Jest to szczególnie ważne w przypadku nagłego odstawienia używek. Dodatkowo nastolatek uczęszcza na terapię, która ma mu pomóc w wychodzeniu z nałogu. Terapia ta będzie jeszcze kontynuowana po wyjściu z ośrodka zamkniętego, jednak póki co ma ona za zadanie umożliwić nastolatkowi funkcjonowanie w otoczeniu domowników oraz swoich rówieśników. Pamiętajmy, że w przypadku osób uzależnionych jedynie radykalne działania mogą pomóc i doprowadzić do tego, że chory wyjdzie z nałogu.