Żeglowanie to hobby wielu ludzi. Zajęcie to przede wszystkim uspokaja, pozwala się zrelaksować, jak również rozwijać własne pasje. Pobyt na wodzie daje wolność oraz uczy wielu rzeczy. Jednak czy jest to rozrywka dla każdego? Czym jest patent żeglarskim i w jakim celu jest wykorzystywany? Jak go zdobyć? Do czego uprawnia?
Żeglarstwo – sport dla każdego
Choć istnieje przeświadczenie, że sterowanie łódką to sport tylko dla nielicznych, to w rzeczywistości wodną przygodę może przeżyć niemalże każde. Aby moc wyruszyć w podroż życia lub wyjątkowo spędzać ciepłe weekendy należy poznać podstawy żeglarstwa, nauczyć się kilku definicji, jak również posiąść odpowiednie umiejętności praktyczne. Możliwość taką dają zorganizowane, profesjonalne kursy żeglarskie, których efektem jest uzyskanie koniecznych do żeglowania uprawnień.
Jak zatem zdobyć patent żeglarski? Do czego jest on potrzebny?
Patent żeglarski – uprawnienia do prowadzenia łodzi
Odpowiednio odbyte szkolenie, jak również pozytywnie zaliczony końcowy egzamin uprawnią kursanta do samodzielnego sterowania łódką, jak również zarządzania załoga znajdującą się na pokładzie. Bez tego rodzaju dokumentów nie można poruszać się po wodzie jachtami większymi niż 7,5 m długości kadłuba, jak również posiadających mechaniczny napęd. Patent żeglarski pozwala sterować łodzią o określonych wymiarach na wodach śródlądowych lub akwenach wymienionych w danym dokumencie. Uprawnienia te można również rozszerzać zdobywając tytuł jachtowego sternika morskiego, kapitana czy sternika motorowego.