Podstawowe zasady korzystania z maseczek ochronnych

W obliczu pandemii każdy powinien zadbać o bezpieczeństwo swoje, jak i najbliższych. Jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim należy stosować się do odgórnych zasad nałożonych w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się wirusa. W miarę możliwości powinno unikać się dużych skupisk ludności. Jeśli jednak wyjście jest konieczne należy odpowiednio się do tego przygotować. Dbać o dezynfekcję rąk, korzystając z ogólnodostępnych produktów antybakteryjnych, a także prawidłowo nosić maseczkę ochronną. Na rynku w ostatnim czasie pojawiło się ich wiele, każdy może dopasować ją do swoich preferencji. Do wyboru mamy chirurgiczne maseczki jednorazowego użytku, a także maseczki ochronne wielorazowe. Decydując się na drugą opcję nasuwają się różne pytania.

Jak dobrze dobrać maseczkę?

Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by maseczka faktycznie spełniała swoje zastosowanie. Powinna być wysokiej jakości, z naturalnych materiałów. Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie, choć zdarzają się sytuacje, kiedy producenci korzystają na zwiększonym popycie, oferując absurdalne ceny. Dlaczego tak ważne jest posiadanie kilku maseczek w zapasie? Brak wentylacji, wykonanie z syntetycznych materiałów, noszenie maseczki codziennie, przez wiele godzin może znacząco wpłynąć na ludzką cerę. Oprócz regularnej zmiany maseczki, gdy tylko robi się wilgotna, warto zadbać o świadomą pielęgnację skóry.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zdecydowanie o prawidłowej dezynfekcji samej maseczki.  Myć ją po każdym użyciu w możliwie jak najwyższej temperaturze. Prać oddzielnie bez kontaktu z innymi ubraniami, gdyż może to je uszkodzić. Nie korzystać z wybielacza – wpływa to na jakość maseczki, a także może podrażnić skórę oraz wywołać alergię. Wyjmować pranie po dokładnym umyciu rąk, najlepiej przy użyciu rękawiczek. Następnie dobrze wysuszyć i wyprasować znów w wysokiej temperaturze. Ważne jest również przechowywanie maseczek. Należy zaopatrzyć się w suche, szczelnie zamknięte plastikowe pudełko lub torebkę. Najlepsze maseczki ochronne wielorazowe to te, które posiadają specjalny filtr zwiększający nasze bezpieczeństwo, a także osób nas otaczających. Maseczki działają tylko wtedy, gdy prawidłowo się z nich korzysta, zasłaniając usta oraz nos. Noszenie maseczki pod nosem mija się z celem. Przed jej założeniem należy dokładnie umyć ręce, można do tego użyć żelu bakteryjnego. Dlaczego maseczki ochronne wielorazowe to dobry wybór? Oprócz zmniejszania się rozprzestrzeniania wirusa, są lepsze dla naszego środowiska niż te jednorazowego użytku.