Dobry program jest dla architekta kwestią kluczową. Warto jest więc przed podjęciem poszukiwań wyszczególnić kilka najważniejszych kryteriów, na jakie należy zwrócić uwagę przy jego zakupie.
Odpowiedni program – kryteria doboru
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy producenci oprogramowania udostępniają zaplecze techniczne i merytoryczne, a także czy możemy skorzystać z wsparcia w postaci szkoleń czy serwisu. Nie jest to oczywista kwestia, dlatego warto jest o niej pamiętać.
Coraz większą popularność zyskuje Archline.XP, który pozwala na tworzenie parametrycznych wizualizacji 3D. Program do wnętrz i architektury jeszcze do niedawna postrzegany był jako dwie osobne kwestie. Mylnym przekonaniem jest, że dobry i wysoce wyspecjalizowany program musi mieścić się w wąskich ramach i odnosić do jednej profesji. Przyjmując takie założenia należałoby dokonywać zakupu zupełnie osobnych programów do projektowania wnętrz i osobnych do architektury w jej szerokim ujęciu. Warto zmienić podejście na holistyczne i zauważyć, że wraz z postępem związanym z rozwojem technologicznym producenci oprogramowania stworzyli propozycje, z których korzystać bez trudu mogą zarówno architekci zajmujący się projektowaniem wnętrz, jak i architekci tworzący zaawansowane projekty fabryk czy innych powierzchni przemysłowych.
Istotnym aspektem, który pomoże w podjęciu decyzji o zakupie konkretnego programu jest dostęp do biblioteki producentów, a także automatyczna aktualizacji wersji bieżącej. Warto zwrócić na to uwagę i cieszyć się w pełni kompletnym rozwiązaniem. Dłuższy czas poświęcony na research przyniesie dużo więcej korzyści, niż nieprzemyślana i impulsywna decyzja zakupowa. W pełni profesjonalne narzędzie w rękach architekta to szansa na światowe projekty i dobrą współpracę z klientami i inwestorami.